Żywiec Męskie Granie 2018


Galeria


Scena Główna

EABS

EABS

Wrocławski septet EABS kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, jednocześnie wymykając się wielu brzmieniowym schematom i prezentując zupełnie nowe podejście. Artyści nieustannie przeciwstawiają się utartym muzycznym standardom, interpretując jazz w swój autorski sposób. Zespół jest polską odpowiedzią na powiew wiatru płynący z Los Angeles przez Londyn. Debiutancki krążek EABS „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” w całości poświęcony jest twórczości legendy polskiego jazzu — Krzysztofowi Komedzie. „Repetitions” to analiza twórczości artysty z lat 1962-1967. To powtórka Komedy mniej znanego, a zarazem dogłębniej zbadanego.

PINK FREUD 20 LAT

PINK FREUD 20 LAT

PINK FREUD będzie na tegorocznym finale Męskiego Grania w Żywcu świętować specjalnym koncertem 20-lecie istnienia. Stworzona w 1998 roku przez Wojtka Mazolewskiego formacja PINK FREUD to jeden z najoryginalniejszych głosów we współczesnym jazzie. Grupa przedefiniowała jazzową kompozycję dla pożytku publiczności nowoczesnej i wymagającej. Muzyka zespołu wychodzi daleko poza kanony tradycyjnej formy improwizacji i pomimo klasycznego instrumentarium wzbogaconego o najnowsze muzyczne narzędzia elektroniczne, ociera się o różne style od punkrocka i rocka, poprzez drum'n'bass, jungle i dub aż po eksperymentalną muzykę elektroniczną. W pełni świadome przekraczanie granic gatunkowych w połączeniu z kolektywną improwizacją stwarza niesamowicie energetyczną, pełną subtelnych melodii muzyczną kąpiel dla publiczności wrażliwej i świadomej. Kwartet ten od lat jest najgorętszym muzycznym towarem eksportowym polskiej kultury. Entuzjastyczne recenzje krytyków potwierdza swoim licznym przybyciem publiczność podczas wielu koncertów na czterech kontynentach. PINK FREUD gra szalone koncerty od Japonii, Chin i Korei Południowej przez Wielką Brytanię, Niemcy, Portugalię, Maroko po Kolumbię, Brazylię, Argentynę, Chile czy Meksyk.

DARIA ZAWIAŁOW

DARIA ZAWIAŁOW

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Przebojem weszła na polski rynek muzyczny. Jej znaki szczególne to wyjątkowy głos i silna osobowość sceniczna. Zadebiutowała w Opolu, gdzie zaprezentowała swój singiel „Malinowy Chruśniak” i zdobyła Nagrodę im. Anny Jantar – Opolską Karolinkę. W 2017 roku ukazał się jej pierwszy album „A Kysz”, nad którym pracowała wraz z przyjacielem i producentem Michałem Kushem. Płyta okazała się dużym sukcesem – promujące go single zdobyły szczyty list przebojów, a teledyski osiągnęły wielomilionowe liczby wyświetleń. DARIA ZAWIAŁOW otrzymała również dwie nagrody Fryderyk 2018 w kategoriach „Fonograficzny debiut roku” oraz „Album roku alternatywa”.

ILLUSION

ILLUSION

Zespół ILLUSION powstał w Trójmieście zimą 1992 roku. Formacja wspólnie nagrała pięć albumów, po czym, po siedmiu latach koncertowania, będąc u szczytu popularności, nieoczekiwanie zawiesiła działalność. W kolejnych latach podjętych zostało kilka prób reaktywacji grupy. W 2012 roku stało się coś, w co nie zwątpili chyba tylko najwięksi optymiści. Paweł Herbasch, Jerzy Rutkowski i Jarek Śmigiel spotkali się i zaczęli pracę nad nowym materiałem. Tomasz Lipnicki, zajęty wtedy Lipali, dołączył do muzyków wiosną 2013 roku i wspólnie dokończyli to, co zostało zaczęte.Pod koniec 2017 roku odbyła się trasa koncertowa z okazji 25-lecia istnienia zespołu, a w 2018 roku został wydany szósty album studyjny grupy, zatytułowany „Anhedonia”.

NOSOWSKA

NOSOWSKA

Kłopotliwe jest przedstawianie Katarzyny Nosowskiej w kilku zdaniach, bo to artystka, która musi wynajmować sporych rozmiarów magazyn, by pomieścić wszystkie statuetki i dyplomy dla najlepszej polskiej wokalistki i autorki tekstów. Jak to możliwe, że tak skromna, unikająca tłumów dziewczyna zdominowała naszą scenę? Odpowiedź jest prosta: talent i pracowitość. Gdy tylko HEY ma wolne, NOSOWSKA solo – choć zawsze ze znakomitymi partnerami, penetruje krainy, w które z macierzystym zespołem się nie zapuszcza. Obecnie pracuje z Michałem FOX Królem nad swoim kolejnym solowym albumem. Część nowego materiału będzie można usłyszeć już na letnich koncertach NOSOWSKIEJ. Jej przedsmak można było już poczuć słuchając ostatniego nagrania artystki – „Ja pas!”.

Krzysztof Zalewski

Krzysztof Zalewski

Muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista i tekściarz, uważany za jednego z najlepszych wokalistów w Polsce. Po wydaniu swojej debiutanckiej płyty –„Pistolet” zniknął z pierwszego planu na scenie aż na 9 lat. W tym czasie szlifował warsztat i zdobywał doświadczenie, występując w zespołach: Nosowska, HEY, Muchy czy BRODKA. W 2013 roku powrócił z autorską, trudną do zakwalifikowania płytą „ZELIG”, która zebrała bardzo dobre recenzje i zapewniła mu liczne grono fanów. Ostatni autorski album Zalewskiego – „ZŁOTO” to kwintesencja filozofii, że to, co ciche i subtelne, często wybrzmiewa głośniej od huku przesterowanych gitar. Płyta przyniosła artyście 3 nominacje do Fryderyka 2017 i szybko pokryła się złotem. Najnowszym dziełem muzyka jest projekt „Zalewski śpiewa Niemena”, w którym wspólnie z doskonałymi muzykami, w tym Pauliną i Natalią Przybysz, brawurowo interpretuje utwory legendarnego Czesława Niemena.

ØNA

ØNA

ØNA jest silna.
ØNA się nie boi.
ØNA chce ci coś powiedzieć.
ØNA walczy o siebie.
ØNA walczy o ciebie i o mnie.
ØNA myśli.
ØNA czuje.
ØNA kocha.
ØNA jest.

ØRGANEK.

Ideą koncertu jest wysłuchanie głosu kobiet, które z właściwą sobie ekspresją i siłą zaprezentują swój punkt widzenia na temat otaczającego nas świata. Artystki zaproszone do wzięcia udziału w koncercie prezentują szerokie spektrum artystyczne działając w różnych obszarach sztuki. Głosowi kobiet towarzyszy akompaniament zespołu ØRGANEK.

MĘSKIE GRANIE ORKIESTRA

MĘSKIE GRANIE ORKIESTRA

Niepokorni i niepowtarzalni. Oryginalni i niekonwencjonalni. Artyści z krwi i kości. Mieszają style, łączą gatunki, szukają własnej drogi. Muzycy, którzy nie oglądają się na innych, lecz sami tworzą trendy.
Dowiedz się więcej.

Scena Ż

Miro Kępiński

Miro Kępiński

Producent, performer oraz utytułowany kompozytor muzyki filmowej. Za muzykę do filmu dokumentalnego „The Wounds We Cannot See” zdobył szereg wyróżnień w USA i Indiach (m.in. Best Original Music/Score podczas Los Angeles Independent Film Festival Awards oraz Award of Recognition – Music Score podczas Hollywood International Independent Documentary Awards). Na uwagę zasługują także projekty performatywne, w których Miro bierze udział jako muzyk i kompozytor, m.in projekt Sesilus, Festiwal Kina Niemego czy Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje realizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzyka artysty to połączenie minimalizmu z surowością północy oraz słowiańską melancholią wtopioną w klasyczne brzmienia. Podczas tegorocznej edycji Męskiego Grania Miro zagra w towarzystwie wiolonczelisty Michała Górki.

LIMBOSKI

LIMBOSKI

LIMBOSKI to miłośnik analogowego sposobu nagrywania, który doskonale zgłębił korzenie bluesa i folku. W 2010 roku wydał płytę „Cafe Brumba” z knajpowymi balladami, którą promował utwór „Piosenka dla mężatki”. Dwa lata później nagły zwrot w stronę estetyki lo-fi i bluesa w „Tribute to Georgie Buck”zapewnił mu nominację do Fryderyków 2012. W 2016 roku wydał album „One Man Madness” oraz płytę – „W trawie. I inne jeszcze młode”. W 2018 roku odbyła się premiera jego najnowszego wydawnictwa – „Poliamoria”, będącego najbardziej dojrzałym tekstowo i dopracowanym muzycznie materiałem w dotychczasowej karierze LIMBOSKIEGO. Na płycie znalazły się ostre, dynamiczne riffy gitarowe, ale też egzystencjalne w wymowie ballady podszyte duchem gospel czy country. LIMBOSKI, jak mało kto, bawi się polskim słowem, unika dosłowności, często trafiając przy tym w sedno.

Barbara Wrońska

Barbara Wrońska

Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Od wielu lat współtworzy zespół Pustki, jest również połówką siostrzanego duetu Ballady i Romanse. Sama komponuje i aranżuje muzykę.Po latach pracy zespołowej postanowiła zaprezentować swój całkowicie autorski, solowy materiał, którego jest również producentką. Pierwszy singiel zapowiadający płytę „Dom z Ognia” – „Nie czekaj” odbił się szerokim echem w mediach i spotkał z ciepłym przyjęciem przez fanów muzyki. Barbara w swoich utworach przeprowadza słuchaczy przez prywatne historie za pomocą różnorodnych brzmień, faktur, zmysłowości głosu, czasem także zadziorności, by pokazać obraz pięknej, pełnej życia kobiety, która śpiewa to, co czuje.

New People

New People

Grupę tworzy siedem osób połączonych miłością do pisania piosenek i śpiewania na wiele głosów. W skład zespołu wchodzą muzycy znani m.in. z The Car IsOnFire, MagnificentMuttley, CrabInvasion, Drekoty, AlaZaStary, EricShovesThem In His Pocket. 2018 rok przyniósł pierwszy album zespołu. Debiut New People jest jak koktajl truskawkowy, tylko że zamiast truskawek jest amerykański soft-rock z lat 70-tych oraz muzyka disco z przełomu lat 70- tych i 80-tych. Dziesięć dojrzałych piosenek przesiąkniętych jest rozgrzewającym bujaniem i kolorowymi harmoniami wokalnymi. Wszystkie utwory układają się w mini-historię o rozstaniu, samotności i pozytywnym wychodzeniu z życiowych zakrętów. Są jednocześnie wcieleniem idei muzyki otwartej, inkluzywnej, angażującej i przepełnionej tanecznym drajwem.

Bass Astral x Igo

Bass Astral x Igo

Duet Bass Astral x Igo tworzą producent Kuba Tracz i wokalista Igor Walaszek. Obaj swoje pierwsze kroki na muzycznej scenie stawiali w rockowym zespole Clock Machine. Dzięki temu, że nie mieli wcześniej do czynienia z muzyką elektroniczną, wnoszą do niej zupełnie nowe rozwiązania, dalekie od mód i trendów panujących w tej stylistyce. Ich koncerty to pełne tańca i improwizacji live acty, które oszałamiają publiczność w Polsce i zagranicą. Duet ma na kocie dwa długogrające albumy. W marcu bieżącego roku muzycy wyruszyli w trasę, by promować ostatni z nich – „Orell”. Wiosną odbyła się również mini trasa projektu Bass Astral x Igo Orchestra, w którym artyści połączyli elektroniczne brzmienia z muzyką klasyczną.


Zobacz również

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu zbierania informacji, które pomagają nam usprawnić obsługę witryny, dostosować nasze reklamy do Twoich preferencji oraz ulepszyć nasze produkty i usługi.

Zgadzając się, akceptujesz zasady dot. prywatności i plików cookies obowiązujące w niniejszej witrynie internetowej. Ustawienia cookies (w tym ich blokadę) możesz zmieniać w ustawieniach Twojej przeglądarki w każdej chwili. Tu znajdziesz szczegółowe informacje o polityką prywatności i plików cookies.